Ošetřování podnoží

Školkováním podnoží se půda mezi řádky silně udupe. Abychom zabránili přílišnému vypařování vláhy, zkypříme po výsadbě půdu mezi řádky kultivátorem.
Současně s nakypřením půdy mezi řádky přihrneme podnože zeminou do výšky 10 – 12 cm. při jarním školkování umožňujeme přihrnováním udržet půdní vláhu a lepší ujímání podnoží. Při podzimním školkování uchrání přihrnování podnože před vymrzáním v zimě. Podnože přihrnujeme buď rádlem na koňský potah, nebo ručně motyčkami. Ručně přihrnují dva dělníci: jeden přihrnuje půdu k podnožím z jedné strany řádku, druhý z druhé strany.
Dalším ošetřováním rostlin na první tabuli školky je kypření půdy odstraňování plevele, přihnojování podnoží a boj proti škůdcům a nemocem. Půdu mezi řádky kypříme koňským nebo ručními plečkami, v řádcích motykami.
Počet kypření a propletí závisí na klimatických podmínkách místa a na zaplevelenosti pozemku. Školku kypříme za vegetační období průměrně pětkrát až šestkrát a proplejeme ji třikrát až čtyřikrát. V létě musíme usilovně bojovat proti výskytu mšic na podnožích a proti chorobám způsobeným houbami. Poškození listů chorobami a škůdci velmi brzdí dorůstání podnoží k očkování.
Za suchého počasí musíme v květnu a v červnu zaškolkované podnože zavlažovat, jinak by nedosáhly vyspělosti potřebné k očkování. V půdách nedostatečně zásobených živinami je dvakrát přihnojíme dusíkatými hnojivy (ledkem, síranem amonným, močůvkou). Nejlépe účinkuje přihnojení roztoky. Ledku a síranu amonného přitom dáme 50 g na 1 konev vody a močůvku zředíme 2-3násobnou dávkou vody. Takto připraveného roztoku dáme 1, 1,5 litru ke každé rostlině. Roztok lejeme do jamek nebo do podélných rýh, hlubokých 6 – 7 cm, vyhloubených ve vzdálenosti 12 – 15 cm po obou stranách řádku. Po zavlažení hnojivovým roztokem zahrneme jamky a rýhy suchou zeminou, první dávku dáme, když se podnože ujaly a začínají růst, druhou za 2 až 3 týdny po první. Při správném ošetřování se podnože dobře vyvíjejí a uprostřed léta je již lze očkovat.

Přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *