Nemocné dřeviny

Nemocné dřeviny

Nemocné dřeviny

Zima stále není u konce, avšak my už můžeme vyrazit na zahradu. Počasí nám to totiž v poslední době poměrně často dovoluje. Můžeme tedy zkontrolovat zahradu a všechny problémy, které nám zde přes zimu vznikly. Jedním takovým problémem může být umrznutí dřevin, nakažení různými nemocemi a podobně. Takové stromy je často nejjednodušší uříznout u země. Co potom s kořenem?
• Pokud jsme nechali dostatečně vysoký pařez, můžeme povolat těžkou techniku. Traktor s řetězy nám může takovýto kořen snadno vytáhnout bez většího úsilí. Avšak ne na každou zahradu si chceme těžký traktor pustit. Na některé zahrady se ani tato těžká technika nevejde. Proto na něj musíme jinak.
• Chemie. Na trhu se můžeme setkat se spoustou chemických postřiků, které by měly pařezy zlikvidovat. Jsou různé na stromy jehličnaté či listnaté. Do pařezu vyvrtáme jeden až tři otvory. Do otvorů nasypeme ledek a otvory dobře ucpeme větvičkou nebo zátkou. Za zhruba osm měsíců vyndáme zátku, která těsnila otvor a nalijeme petrolej. Následně zapálíme. Pařez nasáklý ledkem pak pomalu vyhoří i s kořeny. Chemická likvidace je v každém případě dlouhodobější záležitostí. Další možností je seříznutí horní části. Vytvoříme opět otvor a nasypeme sůl. Přikryjeme seříznutou částí a překryjeme igelitem, aby se dovnitř nedostala voda. Za zhruba dva roky zmizí pařez o průměru i 20 cm.
• Nejčastější a také nejnáročnější, zároveň však i nejlevnější způsob je mechanický. Potřebujeme krumpáč, rýč a sekeru. Pařez musíme okopat ze všech stran a poměrně hluboko. Větší pařezy budou mít několik silných kořenů. Ty tenké přesekneme a vytrháme za pomoci krumpáče. Ty silnější musíme odkopat a následně osekat sekerou. Hlínu, kterou vykopeme, odhodíme rýčem. Na pomoc si můžeme vzít drobnou ostrou lopatku, kterou budeme potřebovat při čištění částí kořenů, které chceme přeseknout. Pokud bychom příliš sekali do hlíny, sekera se rychle ztupí a my ji pak budeme muset často brousit.
• Frézování je asi nejdražší, ale nejúčinnější metodou. Fréza vjede téměř do každé zahrady, rozseká pařez, a to poměrně rychle. Problém je s penězi. Za pařez o průměru 20 cm zaplatíme skoro 300 Kč. Za průměr 60 cm se cena může vyšplhat i na tisíc korun.
Nejlevnější tedy zůstává krumpáč a sekera, nejdražší a nejúčinnější fréza. Nyní máme pařezy pryč a můžeme s klidem sázet nový trávník.

Autor: Radim Dvořák Foto Fotolia