Antonova obyčejná
|Je nejstarší a nejlepší ruskou odrůdou, hodně rozšířenou v sadech středního pásma SSSR. Má mnoho variací. Strom dosahuje velkých rozměrů, tvoří kulovitou a dobře vyvinutou korunu. Hlavní větve jsou pevně zakotveny ve kmenu. Ve srovnání s jinými odrůdami je v podmínkách středního pásma nejodolnější proto mrazům. Dobře roste a plodí na půdách mírně vlhkých. Počíná plodit ve věku 8 – 9 let. Ve věku 18 – 20 let dává sklizeň asi 5 tun hektaru; při úplné vyspělosti stromu (25 – 40 let) dosahuje sklizeň 10 – 12 tun na 1 ha i více. Průměrný věk stromu je asi 60 let. Plody jsou velké (průměrná váha 120 – 150g), válcovitého nebo poněkud kuželovitého tvaru, s plochými žebry.
Sklizňová zralost plodů počíná v polovině září. Plody dozrávají ke konsumu v čerstvém stavu za několik dní po sklizni. Při uskladnění se uchovávají do února, podle místa, kde rostly.
Plody jsou světložlutě zbarveny, vyznačují se příjemnou vůní; dužnina je bílá, hrubozrnná, šťavnatá a má navinulou a nakyslou, příjemnou chuť.
Antonova obyčejná je znamenitá odrůda. Její plody se většinou konzumují čerstvé, ale hodí se též k průmyslovému zpracování. Vyrábí se z nich ovocná pasta, kandují se, vyrábí se marmeláda, ovocný rosol, víno, jablečný protlak, také se suší a nakládají.
jj