Rozmnožování s použitím růstových látek (stimulátorů)

Rybíz a angrešt je možno rozmnožovat zelenými řízky v pařeništích. Ujmutí zelených řízků závisí na stupni vyzrání, v němž byly nařezány. Nejlepší dobou pro získání řízků rybízu a angreštu je údobí, kdy letorosty intenzivně rostou a ještě nezdřevnatěly. Řízky musíme nařezat přímo před vysazením do pařeniště, brzy z rána, dokud není ještě horko, nebo zvečera. Řezné plochy mají být rovné, hladké a nesmějí být poškozeny. U angreštu, stačí řezat řízky s jedním internodiem. Nařezané řízky uložíme do konve s vodou nebo do dobře navlhčeného mechu. Abychom nížili vypařování (u rybízových řízků), seřízneme listové čepele na polovinu.
Je známo několik druhů růstových látek používaných k zakořenění a rozvoji řízků rybízu a angreštu.
Podle výzkumů Timirjazevovy zemědělské akademie (M. T. Taraseno) bylo dosaženo dobrých výsledků při zakořeňování řízků angreštu, černého i červeného rybízu za použití heteroauxinu v koncentraci 50 až 25 mg účinné látky na jeden litr vody. Řízky namáčíme 12 až 24 hodin.
Roztoky růstových látek pro řízky připravíme takto: odvážíme potřebné množství látky, načež ji nasypeme do skleněné baňky, polijeme menším množstvím vody a mírně zahříváme, při čemž roztok až do úplného rozpuštění mícháme skleněnou tyčinkou. Heteroauxin se ve vodě nesnadno rozpouští, proto jej rozpouštíme raději v lihu. Na každých 10 mg látky počítáme 0,5 mg čistého lihu ). Připravené roztoky růstových látek musíme chránit pevně zazátkované nádobě, na tmavém místě, nejdéle 3 dny. Účinkem slunečního světla se růstové látky rozpadávají a nelze jich upotřebit.
Přípravné řízky svazujeme do svazků po 20 až 30 kusech a ponoříme je spodním koncem do skleněných nebo smaltovaných nádob s připraveným roztokem, 1,5 až 2 cm hluboko. Pak řízky vyndáme a vysadíme do pařeniště. Půdu v pařeništi převrstvíme a podle potřeby doplním čerstvou prstí tak, aby zůstal od povrchu půdy až po rám 25 – 30 cm volný prostor. Povrch půdy posypeme směsí písku s humusem (2 díly písku a 1 díl humusu) ve vrstvě silné 2 až 3 cm. před výsadbou řízků pařeniště hojně zaléváme. Vzdálenost mezi řadami volíme 7 – 8 cm, v řadách 4 – 5 cm. Řízky sázíme do hloubky nejvýše 1 cm. v údobí zakořeňování řízků musíme udržovat teplotu 25 – 30°C. Z horkých dnů zakrýváme okna pařeniště stínovkami z úzkých šindelových latěk, rákosí, vrbového proutí nebo zabílíme okna vápnem, abychom zabránili přílišnému zahřátí. Normální přístup vzduchu k řízkům umožníme větráním pařeniště. V pařeništi musíme udržovat půdu vlhkou, když řízky zakoření, přivykáme je na venkovní vzduch. Odkrýváme proto okna nejprve krátkou dobu, postupně stupňujeme větrání na delší dobu. Konečně okna vůbec sejmeme. Dobře zakořeněné řízky vysadíme na podzim nebo na jaře příštího roku do školky. Při nedostatečném zakořenění ponecháme řízky v pařeništích do jara.

Přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *