Průmyslové odrůdy maliníku a ostružiníku

Sortiment malin je dosti široký, avšak většina nynějších odrůd nevyhovuje produkčním požadavkům. Jen velmi málo odrůd spojuje v sobě výnosnost, dobrou jakost plodů, odolnost proti nepříznivým vnějším podmínkám a jiné hodnotné vlastnosti. K těmto odrůdám patří: Usanka, Marlboro, Kuzminova novinka, Fastolfova a některé jiné, hodně rozšířené téměř ve všech oblastech, v nichž maliník roste.

1. Usanka

Je to stará odrůda. Keř je rozložitý, mohutný, prostřední výšky. Kořenových odnoží tvoří málo, zvláště v prvním roce malinovny. Výhony jsou převislé, šedé barvy a hustě osazené malými, rovnými, tenkými a měkkými ostny. Listy jsou vrásčité, zkroucené, jejich lícní strana je zelená, spodní šedá. Odrůda je odolná proti mrazu. Plody jsou střední velikosti, temně malinové barvy, velmi dobré chuti, dezertní jakosti a vhodné i k průmyslovému zpracování. Výnosnost je velká. Odrůda je středně raná. Je hlavní průmyslovou odrůdou, značně rozšířenou téměř ve všech oblastech.

2. Marlboro

Keř je vysoký, mohutný a vzpřímený. Jednoleté výhony jsou zelené, dvouleté červenavě hnědé. U paty mají výhony přímé, dlouhé, tenké ostny purpurové barvy, tvoří mnoho kořenových odnoží. Tato odrůda je méně odolná proti mrazu než Usanka. Plody jsou velké, světločervené, dobré chuti, vhodné ke spotřebě jako čerstvé i ke zpracování, méně však na zavařeninu, poněvadž plody se z 60 – 70% rozvařují. Odrůda je středně raná, s prostřední výnosností. Je to odrůda průmyslová, hodně rozšířená téměř ve všech oblastech.

3. Viking

Je to hybrid odrůd Marlboro a Cutberth. Keře jsou mohutné, výhony silné, přímé, které není třeba vyvazovat. Dvouleté výhony mají červenohnědou barvu, jednoleté zelenou. Na podzim přejde barva v červenavý odstín se silným voskovým ojíněním. Ostny jsou dlouhé, tenké, středně tuhé, červenavě purpurové, na patě výhonů. Odolnost proti mrazu je značná: v krutých zimách let 1939 – 42 přezimovala lépe než jiné standardní odrůdy. Je velmi výnosná, plody vynikají chutí a velikostí nad mnohé standardní odrůdy. Je to odrůda raná, ranější než Marlboro. Plody zrají po 30 dní, jsou velké, tvaru zploštěle kuželovitého, světločervené, sladce nakyslé, dezertní jakosti a vhodné i k průmyslovému upracování. Je zařazena do standardního sortimentu pro střední oblasti .

4. Kuzminova novinka

Ruská odrůda, vypěstovaná v městě Vetluga, výzkumníkem mičurincem Kuzminem. Keř je silný, mírně větvený. Jednoleté výhony jsou zelené se silným voskovým ojíněním; u paty mají četné, dlouhé, tenké, měkké ostny temně purpurové barvy. Tato odrůda vyniká značnou odolností proti nízkým teplotám. Dokonce ani v kruté zimě r. 1939/40 nebylo u ní pozorováno namrznutí. Výnosnost je velká, plody jsou velmi chutné, a lze jich upotřebit čerstvých i na průmyslové zpracování. V posledních letech se osvědčila jako jedna z nejlepších odrůd. zasluhuje pěstování ve velkém rozsahu ve všech severovýchodních a středních oblastech.

5. Fastolfova

Keř je středně vysoký, polorozložitý. Jednoleté výhony jsou zelené, s četnými tenkými, měkkými a tmavěpurpurovými ostny. Dvouleté výhony mají šedohnědou barvu, listy jsou poněkud vrásčité. Je odolná proti mrazu, plody má prostředně velké a chutné. Hodí se jako dezertní i k průmyslovému zpracování. Odrůda má dobrou výnosnost a je středně raná. Je hodně rozšířena v ivanovské, jaroslavské, leningradské, smolenské a kujbyševské oblasti. Doporučuje se k pokusnému pěstování v oblastech: kalibánské, moskevské, tulské, rjazaňské, orelské, tamborské, kurské, voroněžské a čkalovské a v Krasnodarském a Stavropolském kraji.

6. Sláva Severu

Nová odrůda, vypěstovaná Bernackým zkřížením Usanky a Španělky. Keř je prostřední výšky a rozložitý, jednoleté výhony jsou zelené s četnými rovnými, dlouhými, tenkými, měkkými, temněpurpurovými ostny. Listy jsou vrásčité a zkroucené. Odrůda je odolná proti mrazu, má velké plody tmavě malinové barvy, sladké a velmi chutné. Hodí se k použití čerstvé i k průmyslovému zpracování. Výnosnost je dobrá, odrůda raná. Doporučuje se k produkčnímu vyzkoušení ve sverdlovské a gorovské oblasti a v Baškirské a tatarské .

7. Cutberth

Keř je vysoký a polorozložitý, jednoleté výhony jsou zelené, s četnými tenkými, silnými a světle purpurovými ostny. Dvouleté výhony jsou červenohnědé barvy, listy mírně vrásčité. Je to odrůda pozdní, s plody tmavočervenými, středně velkými, chutnými a vhodnými ke spotřebě jako čerstvé i pro průmyslové zpracování. Tato odrůda je málo odolná proti mrazu, a spotřebuje teplé a mírné podnebí. Je průmyslovou odrůdou Krasnodarského a Stavropolského kraje. Doporučuje se k pěstitelskému vyzkoušení.

8. Texas

Hybridní odrůda, vypěstovaná I. V. Mičurinem v roce 1902 výběrem ze semenáčů ostružiníku Pohanova. Keř je značně velký, plazivého typu, což ztěžuje zpracování půdy. Na výhonech jsou velké a pevné ostny. V podmínkách středního pásma není odrůda Texas dosti odolná proti mrazu. V krutých zimách, je-li málo sněhu, vymrzá, proto potřebuje zakrytí. I. V. Mučurin charakterizoval odrůdu Texas takto: „Ve velikosti plodů a úrodnosti nemá tato odrůda soupeře“ ). Plody odrůdy Texas jsou velmi velké, dosahují délky až 4 cm a váhy až 10 g, jsou tmavočervené, sladce nakyslé a hodí se k průmyslovému zpracování i ke spotřebě jako čerstvé. Tato odrůda je velmi hodnotná tím, že se plody dají dobře sklízet i s lůžkem, takže je lze i lépe uchovat, snášejí také lépe dopravu.

9. Mičurinova plodná

Odrůda ostružiníku, vypěstovaná I. V. Mičurinem vv roce 1908 výběrem ze semenáčů odrůdy Lukretia. Keř je plazivého typu, výhony jsou posety četnými pevnými, zelenými ostny. Listy jsou tmavozelené, ochmýřené. I. V. Mičurin dokázal, že tato odrůda dává při pečlivém ošetřování dobrý výnos na témž místě po 10 – 15 let. Třetím rokem po výsadbě začíná plodit a v e čtvrtém roce již dává plný výnos, a to tak bohatý, že každý keř dává až 3 kg plodů. Plody jsou velké, protáhlé, černé, sladce nakyslé, s příchutí ostružin; jsou cenné pro průmyslové zpracování. Doporučuje se k produkčnímu vyzkoušení ve voroněžské, tamborské, orelské, kurské, saratovské a stalingradské oblasti.

One Comment

Přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *