Vlastnosti jahodníku

1. jahodník s květy obojakými (zemljanka)

jahodník s obojakými květy (zamljanika) patří k čeledi růžovitých (Rosaceae). Je známo až 42 různých botanických odrůd (variet) tohoto jahodníku. Jeho kulturní odrůdy však pocházejí hlavně od dvou odrůd: jahodníku čilského a virginského.
Jako srostlina nenáročná na klimatické a půdní podmíky roste jahodník dobře ve všech oblastech Sovětského svazu, od nejzazšího severu až k jižním hranicím naší země. Tržní plantáže jahodníku jsou však rozšířeny hlavně ve středních oblastech: moskevské, kalibánské, leningradské, rjazaňské, tambovské, voroněžské a v jiných.
V nejbližších letech se zamýšlí rozšířit pěstování jahodníku na 30% všech výsadeb drobného ovoce. velké plantáže jahodníku jsou zakládány ve středních oblastech, okolo velkých průmyslových středisek – Moskvy, Leningradu, Kalininu, Ivanova, Gorského, ale také Povolží, na Urale a na Sibiři.
Jahodník vytváří menší trs, 20 až 30 cm vysoký, s vytrvalým kořáním. Hlavní část kořenů je v půd v hloubce 20 až 25 cm. Se zřetelem k tak mělkému zakořeňování má být vrchní vrstva půdy vždy násobena dostatečným množstvím vláhy a živin.
Nadzemní části jahodníku, listy na dlouhých řapících a květné stvoly, trvají jen jedno vegetační období a každý rok se obnovují. Množství šlahounů a květních stvolů v trsu jahodníku závisí na odrůdových vlastnostech rostliny, na růstových podmínkách a na způsobu pěstování.
Dospělý, dobře vyvinutý trs jahodníku může mít 100 i více listů a až 25 květných stvolů. Počet a výška květných stvolů závisí na odrůdových vlastnostech. Délkou může převyšovat květný stvol listy, může být stejně vysoký nebo kratší. Odrůdy, u nichž jsou květné stvoly nižší než listy, jsou odolnější proti jarním mrazíkům.
Obojaký (hermafroditní) květ jahodníku má 5 korunních plátků, velký počet tyčinek a pestíků na vystouplém květním lůžku. Po opylení se květní lůžko silně zvětšuje a utvoří nepravý plod. Drobná žlutá zrníčka, sedící na povrchu nepravého plodu – jahody – jsou nažky.
Na podzim, po prvních mrazech se přimknou trsy jahodníku k půdě, takže je první napadlý sníh dobře zakrývá. Sněžný příkrov je uchrání před zmrznutím. V bezsněžných oblastech je nutno přikrýt jahodník na zimu slámou nebo jiným materiálem, jinak vymrzne. Všechny jahodníky, na rozdíl od jiných rostlin, udrží do zimy zelené listy, které při dobrém sněhovém příkrovu přetrvají zimu a s příchodem jara začnou vegetovat, pak odumírají a jsou nahrazeny novými.
Doba kvetení závisí na odrůdě a na vzrůstových podmínkách. Ve středním pásmu evropské části SSSR kvete jahodník v polovině května, na jihu koncem dubna, v severních oblastech (na Sibiři a na Urale) v polovině června. Zrát začínají jahody za 35 až za 40 dní po květu.
K záhy zrajícím odrůdám patří Komsomolka, Mysovka, Noble, Pionýrka, Roščinská ( Evern), ke středně raným Meruňková, Josef Mahomed, Korálka, Culver, Luisa, Moutot, Div Koethenu, k pozdním Pozdní z Leopoldshallu, Pozdní ze Z8hoří, Ruská a jiné.
Na jihu začínají zrát plody v polovině května, ve středním pásmu 15. až 20. června, v severních oblastech ve druhé polovině července.
Pro ranou plodnost, dobrou chuť a vysoké výnosy zaujímá jahodník s obojakými květy přední místo mezi ostatním drobným ovocem. Dává 2. rokem sklizeň 2 až 3 tuny s 1 hektaru a 3. rokem 8 až 10 tun i více z 1 hektaru.

2. Jahodníky s dvoudomými květy (klubnula)

Jsou v mnohém podobné jahodníku s obojakými květy (zemljanka). Avšak botanicky se tyto rostliny liší a patří k různým druhům. „Klubnula“ je rostlina převážně dvoudomá: na jedněch trsech bývají jen mužské květy (prašníkové) a na druhých ženské (pestíkové). U zemljanky má většina odrůd obojaké květy (s pestíky i s tyčinkami), avšak u některých odrůd nemají květy tyčinky. K nim patří Pozdní z Leopoldshallu. Div Koethenu a některé jiné.
Plody klubniky dozrávají poněkud později než plody hermafroditních odrůd. Plody klubniky ) mají lepší chuť a jsou aromatičtější, jsou však menší a jejich výnosy jsou mnohem nižší.

Přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *