Doba výsadby jahodníku

Pro výsadby jahodníku je v oblastech středního pásma ( v oblasti moskevské, voroněžské a v jiných oblastech) nejvhodnější doba do poloviny srpna do konce září. Výsadby v pozdější době nezajistí, že rostliny dostatečně zakoření do příchodu mrazů, a zaviní často vymrzání nově založených jahodoven.
Výsadba na podzim má mnoho výhod. Nově založené jahodovny nejsou vydány zhoubnému účinku sucha, poněvadž na podzim bývá dostatek srážek. Během podzimu sazeničky zakoření a na jaře se dříve probouzejí k vegetaci. Proto dávají tyto výsadby již v prvním roce menší sklizeň, při čemž se trsy jahodníku mohutně vyvinou, a druhým rokem začnou již normálně plodit. Na podzim můžeme výsadbu prodloužit, což usnadňuje využití pracovních sil. K tomu je ještě nutno poznamenat, že na podzim dopravovaná sadba je méně ohrožena nebezpečím uhynutí než na jaře.
Někdy však nelze doporučovat výsadbu na podzim. Například v oblastech, kde bývá málo sněhu, mohou podzimní výsadby na odvátých místech vymrznout. Tady je lépe přesunout výsadbu na jaro. V severních oblastech se též doporučuje sázet na jaře, protože podzim je tam příliš studený a vlhký.
Jarní výsadbu je nutno zahájit co nejdříve a skončit ji v co nejkratší době. Zpožděná jarní výsadba vyžaduje dodatečných opatření v ošetřování a prodlouženého zalévání vysazených rostlin. Jinak musíme počíst s velkými ztrátami a se slabým vzrůstem sazenic.

Přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *