Tržní odrůdy jahod

Sortiment jahod je neobyčejně velký. Počet jeho odrůd je ve všech zemích teď asi 2000. Avšak požadavkům našeho socialistického hospodářství vyhovuje z nich pouze 10 odrůd.
V oblastech středního pásma Sovětského svazu jsou nejvíce rozšířeny odrůdy Roščinská, Korálka a Saxonka. V posledních letech se hodně rozšířily v těchto oblastech nové odrůdy: Komsomolka a Mysovka, vypěstované Moskevskou výzkumnou ovocnářskou a zelinářskou stanicí.
V jižních oblastech je sortiment jahod vědecky málo prozkoumán. Sortiment oblasti Dálného Východu je utvořen z místních odrůd: Supotinksá, Semenáč Mac Alpinům, Spaská a jiné.
Tržní odrůdy jahodníku musí odpovídat těmto požadavkům: vysoká plodnost, velké chutné plody, hodící se ke spotřebě jako čerstvé i pro průmyslové zpracování, způsobilost ke skladování a k dopravě, odolnost proti suchu, proti mrazům a také proti nemocem a škůdcům.
V této knize jsou uvedeny odrůdy, které vynikají svými hospodářskými vlastnostmi.

1. Korálka (Viktorie)

Trsy jsou silné a kompaktní, listy velké, tenké a lesklé. Květné stvoly jsou nižší než listy, hustě plstnaté. Je to odrůda odolná proti mrazu a také proti nemocem vyvolaným houbami.
Plody jsou středně velké, okrouhle klínovitého tvaru, dužnina je pevná a červená, chuť je průměrná, se zvláštním aromatem. Úrodnost je velká. Podle doby uzrávání je to středně raná odrůda. Plody se hodí ke spotřebě čerstvé i pro průmyslové zpracování.
Je to tržní odrůda všech oblastí kromě Karelofinské SSR a kromě Krymu.

2. Saxonka

Trs je mírně rozložený, listy jsou středně velké, lesklé, květné stvoly převyšují listy. Tato odrůda je odolná proti mrazům a proti houbovým nemocem.
Plody v prvním sklizňovém roce jsou velké, klínovité, z dalších sklizní průměrné velikosti, zploštěle kulovitého tvaru a temnočervené. Dužnina je temnočervená, pevná a šťavnatá. Chuť je průměrná, nakyslá. Úrodnost je velká. Je to středně raná odrůda, plody se hodí ke spotřebě jako čerstvé i pro různé způsoby průmyslového zpracování.
Je to tržní odrůda pro všechny oblasti kromě Krymu a Severního Kavkazu.

3. Roščinská (Evern)

Trs je mírně rozložený, listy velké, květné stvoly jsou v úrovni listů nebo je mírně přesahují. Tato odrůda je odolná proti mrazu, bývá však silně napadána různými nemocemi.
Plody jsou velké, žebernaté, nepravidelného tvaru, jasně červené a lesklé. Dužnina je růžová, kyprá, šťavnatá, dobré chuti, se slabou vůní. Úrodnost je střední. Je to raná odrůda, plody lze upotřebit čerstvé, ale i k průmyslovému zpracování.

4. Moutot

Trs je středně veliký, listy velké, květné stvoly v úrovni listů nebo poněkud pod listem. Plody jsou velké, klínovitého tvaru, červené. Dužnina je růžová, sladce nakyslá. Úrodnost je dobrá. Plody lze upotřebit čerstvé i pro průmyslové zpracování, tato odrůda je rozšířena jako tržní na Krymu a v Uzbekistanu. Doporučuje se k produkčnímu vyzkoušení v Dagestanské ASSR, v kraji Stavropolském a Krasnodarském.

5. Mysovka

Je to hybridní odrůda, vypěstovaná v Moskevské výzkumné ovocnářské stanici A. V. Petrovem, křížením odrůd Div Koethenu a Roščinská.
Trs je vysoký, kompaktní, hustě olistěný, květné stvoly jsou ve stejné úrovni s listy. V odolnosti proti mrazu značně vyniká nad starými odrůdami: Roščinskou, Korálku, Salonku a jinými.
Mysovka byla v posledních letech značně rozšířena a je standardní odrůdou v 17 oblastech středního pásma. Průměrná sklizeň je 8 až 10 tun z jednoho hektaru.
Plody jsou velké (dosahují váhy 20 g), kulovitě oválného tvaru, červené, lesklé a při přezrání tmavočervené. Dužnina je červená, jemná, příjemně skladké chuti.

6. Komsomolka

Je to hybrid odrůd Div Koethenu a Roščinská, vypěstovaný v Moskevské výzkumné ovocnářské stanici A. V. Petrovem. Je velmi výnosná, středně raná odrůda. Trs je středně vysoký, kompaktní, hustě olistěný. Květné stvoly jsou nižší než listy. V odolnosti proti mrazu vyniká nad jiné odrůdy. Vyznačuje se velkou úrodností. Podle údajů moskevské pokusné stanice dává až 14 tun z 1 hektaru a na pokusných pozemcích 19 tun. Tato odrůda byla rozšířena a zařazena do standardního sortimentu ve 26 oblastech, krajích a republikách SSSR.
Plody jsou velké (průměrné váhy 12 až 13 g), tupě kuželovitého tvaru, žebernaté, tmavočervené barvy. Dužnina je červená, pevná, sladce nakyslá (převládá kyselost). Plody lze upotřebit čerstvé i pro průmyslové zpracování, zvláště na jamy.

7. Div Koethenu

Trs je hustě olistěný, kompaktní. Listy jsou tmavozelené, lesklé, krabaté a středně velké. Květní stvoly jsou pod listem, některé z nich listy převyšují. Je odolná proti mrazu a proti houbovým chorobám. Plody jsou velké, nepravidelně kulového tvaru a tmavočervené. Dužnina je pevná, sladce kyselá, průměrné chuti. Středně raná odrůda s postupným zráním. Plody lze upotřebit čerstvé i na zpracování. Doporučuje se jako tržní odrůda pro všechny oblasti středního pásma.

8. Vítěz

Trs je rozložený a málo olistěný. Listy jsou tmavozelené, lesklé, krabaté a středně velké. Květní stvoly jsou pod listem, některé z nich listy převyšují. Odolnost proti mrazům je střední. Plody jsou velké, pravidelného, tupě kuželovitého tvaru, žlutočervené barvy. Dužnina je světlá, kyprá, šťavnatá, se silnou vůní a příjemnou chutí. Úrodnost je průměrná. Je to středně raná odrůda. Jahody se hodí ke spotřebě čerstvé i pro průmyslové zpracování.
Odrůda je remontantní (dávající druhou úrodu), doporučená jako tržní odrůda pro všechny oblasti středního pásma a pro mírnější území severního pásma.

9. Pozdní z Leopoldshallu

Trs je mírně rozložen. Listy jsou velké, pevné a lesklé. Květné stvoly jsou v úrovni listů a některé z nich přesahují listy. Květy jsou jednodomé. Odrůda je odolná proti mrazům a proti houbovým nemocem.
Plody jsou velké, nepravidelně oblého tvaru a červené barvy. Dužnina je pevná, sladce nakyslá a se slabou vůní. Plody se hodí ke spotřebě čerstvé a k průmyslovému zpracování. Doporučuje se pro všechny oblasti středního pásma.

10. Ananasová bílá

Trs je olistěný a kompaktní, listy jsou velké a vrásčité, květné stvoly pod listy. Odrůda je odolná proti mrazu a proti houbovým chorobám. Plody jsou středně velké, polokulovitého tvaru, bílé barvy s růžovým nádechem. Dužnina je pevná, bílá, se silnou vůní, dobré chuti. Odrůda je středně raná. Plody lze upotřebit čerstvé i na cukrářské výrobky. Tato odrůda je rozšířena na Krymu a doporučuje se k vyzkoušení v Dagestanské ASSR a ve Stavropolském kraji.

11. Luisa

Trs je olistěný a kompaktní. Listy jsou tmavozelené, květné stvoly pod listy. Tato odrůda je odolná proti mrazu a proti houbovým chorobám. Plody jsou velké, nepravidelné, tupé, žebernatí, karmínově červení barvy. Dužnina je pevná, chutná, se silnou vůní. Je to středně raná odrůda, její úrodnost je dobrá. Hodí se ke spotřebě jako čerstvá i pro průmyslové zpracování. Doporučuje se k vyzkoušení v leningradské a voroněžské oblasti.

12. Laxton Noble

Trs je vysoký a rozložitého tvaru. Listy jsou velké, světlezelené a lesklé. Květné stvoly jsou stejně vysoké jako listy. Je to odrůda středně odolná proti mrazu i proti houbovým chorobám. Plody jsou velké a oble kuželovitého tvaru. Dužnina je světlerůžová, šťavnatá, chutná a silně vonná. Odrůda je středně raná. Plody se hodí ke spotřebě jako čerstvé i pro průmyslové zpracování. Pěstuje se na Krymu a doporučuje se k vyzkoušení ve voroněžské, kujbyševské, saratovské a stalingradské oblasti a v Krasnodarském a Stavropolském kraji.

13. Španělská (klubnula)

Silná rostlina s vysokým a kompaktním trsem. Listy jsou světlezelené, květné stvoly značně listy převyšují. Květy jsou různopohlavní, plody středně velké, pravidelného, podlouhle kuželovitého tvaru s krčkem barvy temněfialové. Dužnina je kyprá, světlá, chutná, se silnou vůní. Je to středně raná odrůda. Výnosnost je průměrná až podprůměrná. Tato odrůda je dobře odolná proti mrazům. Plody často onemocnějí šedou hnilobou. Hodí se ke spotřebě jako čerstvé a pro průmyslové zpracování. Pěstuje se v poměrně malém rozsahu ve středním pásmu.

14. Milánská (klubnula)

V praxi je nepatrně rozšířena. Liší se tím, že květy mají tyčinky i pestíky, což značně zjednodušuje její pěstování. Tento hodnotný znak se uchovává při vegetativním rozmnožování šlahouny, avšak při výsevu semen se mezi trsy najdou i rostliny s jednopohlavními květy. Svými morfologickými znaky se v mnohém shoduje se Španělskou, liší se jen více převislým květenstvím a hustěji ochmýřenými květnými stvoly.

Přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *