Choroby ovocných stromů
|Choroby ovocných stromů napadají listy, plody i hlavní části stromů. Houbovými chorobami napadené listy se pokrývají skvrnami, postupně zasychají a předčasně opadávají. Plody jsou skvrnité, deformují se a ztrácejí svou hodnotu.
1. Boulovitost kořenů
Z chorob v ovocných výsadbách je značně rozšířena boulovitost kořenů, kterou způsobují bakterie žijící v půdě. U kořenového krčku a na postranních kořenech napadených stromů se tvoří nádory, růst stromů se zpomaluje. Boulovitost kořenů napadá dřeviny v různém věku, je však zvlášť nebezpečná sazenicím. Ze školek se boulovitost často přenáší do mladých sadů.
Způsoby boje
K zakládání mladých sadů musíme použít jen zcela zdravé sadby. Jsou-li na postranních kořenech chorobné nádory, seřízneme je a kořeny rostlin namáčíme na pět minut do jednoprocentního roztoku modré skalice, a pak je opláchneme čistou vodou. Rostliny s nádory na kořenovém krčku se k výsadbě nehodí.
2. Strupovitost
Strupovitost je jednou z nejrozšířenějších chorob jabloní a hrušní. Zvláště silně se vyskytuje ve vlhkých letech. Je rozšířena ve všech ovocnářských pásmech, méně v suchých oblastech Střední Asie a Kazachstanu.
Strupovitost způsobuje nejdříve na listech a poté i na plodech olivově zelené, sametové skvrny. Silně napadené listy zasychají a opadávají. Plody při silném napadení pukají.
Chorobu způsobuje houba přezimujících na listech, které zůstanou na stromě. Brzy na jaře se vyvíjejí výtrusy této houby, přenášejí se na mladé listy a napadnou je. V létě nastává další napadení jen rozšířením výtrusů kapkami deště. Za suchého počasí se nemoc nešíří.
Způsoby boje
Ke zničení zdroje infekce shrabeme na podzim před orbou do hrubé brázdy spadlé listy, které zakopeme. V létě je hlavním způsobem boje proti strupovitosti postřik stromů 1% bordeauxskou jíchou. Poprvé postřikujeme v době uvolňování poupat, po druhé hned po odkvětu. Pršelo-li, opakujeme postřik za 15 dní. U mladých, ještě neplodících sadů se můžeme omezit jen na dva postřiky. Při každém postřiku přidáme do bordeauxské jíchy žaludeční jed proti hmyzu ožírajícímu listy. Ve vlhkých letech se doporučuje 4. postřikem, 15 – 20 dní po třetím. Abychom zabránili poškození plodů, snížíme při 3. až 4. postřiku koncentraci bordeauxské jíchy na 0,75%.
3. Hniloba (moniliosa) jablek a hrušek
Moniliová hniloba je houbovitá choroba, značně rozšířená ve všech ovocnářských pásmech. V přehoustlých a zanedbaných sadech se hniloba šíří zvláště rychle. Choroba se stupňuje v teplých a vlhkých letech.
Plody bývají napadány v době vlhka. Na plodech se objevují hnědé skvrny, které se rychle šíří po celém plodu. Na zahnilém plodů se tvoří řady šedobílých krupiček. Nahnilé plody opadávají nebo zůstanou viset na stromě. Zde se na podzim scvrknou a vytvoří se z nich mumifikované plody. Výtrusy monolie bývají rozšiřovány větrem, avšak infekce plodů můžeme nastat jen při mechanickém poranění nebo bodnutím hmyzu (nosatců, obaleče). Při přelézání z plodů na plod přenáší hmyz zárodky této houby. Šíření choroby pokračuje i v době uložení plodů ve skládce.
Způsoby boje
Hlavním opatřením v boji proti moniliové hnilobě je sběr mumifikovaných plodů na podzim. Je nutno také sbírat a ničit shnilé nebo nahnilé plody padavky. Plody napadené monilií je nutno setřást ze stromu a ihned odklidit ze sadu. Záhy na jaře, před rozpukem pupenů, postřikujeme stromy v sadě 5% roztokem zelené skalice.
Kombinované postřiky, zaměřené proti škůdcům přenášejícím monilií, pomáhají nepřímo i v boji proti této chorobě.
4. Moniliová hniloba peckovin
Tato choroba napadá nejen plody, ale někdy i větve a květy. V této formě bývá velmi nebezpečná, neboť výtrusy houby, které padnou na květ, rychle vzklíčí, květ vadne a podhoubí se rozšíří na letorost. Listy takových letorostů rychle vadnou a usychají. V boji s moniliovou hnilobou peckovin odřezáváme napadené větve hned po zjištění nemoci. Při řezu musíme seříznout ještě část zdravého dřeva. Kromě toho používáme i postřiku, a to stejného jako v boji proti monilii jádrovin. Bordeauxskou jíchou (1%) postřikujeme před květem a postřik opakujeme po opadu květních plátků.
5. Rakovina ovocných stromů
Tato choroba je zvlášť rozšířena v sadech dolního a středního Povolží. Setkáváme se s ní i na Severním Kavkaze a v Ukrajině.
Rakovina tvoří na kůře stromů šedé skvrny, které později zčernají. Napadené větve zasychají a celý strom postupně odumírá. Kromě kůry napadá rakovina i listy, květy a plody. Jablka, napadená rakovinou, se nejprve pokrývají hnědými skvrnami, načež zčernají a hnijí. Rakovina vzniká obvykle na místech, kde byla poraněn kůra (řezané rány, úžehy).
V sadech napadených rakovinou mají zvláště velký význam profylaktická opatření: vyřezávání suchých větví, odklízení nemocných stromů, pečlivé ošetřování ran na stromech, natírání stromů 3% roztokem zelené skalice a štěpařským voskem.
6. Mechy a lišejníky
Ovocné stromy, zejména starší, jsou často pokryty mechy a lišejníky. Přitom se narušuje kůra do pletiv stromů vznikají výtrusy různých hub a bakterie. Jejich životní činností zahnívá kůra stromů a poté zasychají větve. Nejlepším prostředkem proti mechům a lišejníkům je postřik 5% až 8% roztokem zelené skalice. Postřikujeme na podzim nebo záhy na jaře, před rašením pupenů. Napadené větve po postřiku dobře očistíme od mechu a lišejníků.
Velký význam má v sadě obecná hygiena. Každý rok je nutno očistit kmeny a hlavní větve od odumřelé kůry a pečlivě je natírat vápenným mlékem. Vápnem bílíme brzy na jaře a bílením chráníme strom zároveň před slunečním úžehem,
Dobrý den,
potřebovala bycg radu. Jak jde zdravou 6-ti letou švestku zničit, aby to vypadalo přirozeně? máme malou zahrádku a v ní právě zmíněnou švestku. Manžel o kácení nechce ani slyšet.
děkuji za odpověď
krejčířová
Prosím o radu, kůra třešní a višní je zelená, stromy nerodí a nerostou. Višeň pomalu usycha. Poraďte co by pomohlo stromy zachranit. Děkují Grohmann
Prosím o radu
Meruňka mi letos v květnu umrzla na zahradě. V srpnu se ukázaly na kmeni takové bílé skvrny na dvou větvích . Můžu poslat foto meruňky . Je to něco jako plíseň ? Mám ji pokácet ,nebo odříznout ty dvě větvé , Poraďte mi prosím
Eduard Konieczny edokon@volny.cz
Prosím o radu. Na zahradě nám začaly všechny kmeny jabloní reznout. Začíná to od země a pokračuje do výšky. Snažili jsem se kmeny očistit ale moc to nepomáhá. Nevíte co s tím ? Zřejmě jde o nějakou houbu. Díky Zikmundová
je to super!!!!
Dobrý den, mám dotaz. Na jabloních (staré stromy) a na ořešáku (20 let) se objevila na kmeni a větvích šedozelená hmota. Možná by to šlo přirovnat k zdřevnatělému nezdravému mechu. Poraďte co s tím mám dělat. Děkuji za odpověď. Kymlička
dobrý den , potřebuji poradit , mám ovocný strom meruňku a na plodech jsou strupy , každým rokem . děkuji
Dobrý den , moc prosím potřebovala bych odbornou radu : zasadím nový stromek na zahradě , v průběhu jeho růstu se během jednoho roku na hlavním kmenu objeví prasklina , která se s jeho růstem zvětšuje – otevírá , strčím dovnitř / později / všechny prsty až celou ruku . A tak to pokračuje . Máme něco v zemi na zahradě ? Nebo jaký to je problém ? Dějě se to u nově zasazených stromků , ale ty, co tam vyrostou např. z pecky , u těch se to neprojevuje ! Prosím poraďte , děkuji . ewa rožánková
Hezký den,
mám prosbičku o radu.Máme na zahrádce švestky(asi 4 roky staré).Každý rok najaře se na listech začnou dělat malínké hnědo-rezavé tečky a ty pak vypadávají.Listy jsou potom děravé.Postřik proti savému hmyzu nepomáhá.Není to nějaká plíseň,nebo něco podobného?
Děkuji za případnou radu.Balintová
Prosím o radu. Máme švestku asi 10 let -odrůda “domácí velkoplodá”. V posledních létech začala rodit. Na jaře letošního roku začala později kvést . Poté květy uvadaly a opadávaly. Narašené větve s drobnými listy postupně usýchaly .Tento stav trvá . Zřejmě celý strom uschne. Každou zimu byl kmen stromu ovázán kvůli změnám teplot. Děkuji.
DOBRY VEČER. MAM DOTAZ TYKAJICI SE ŽLUTYCH SKVRN NA LISTECH HRUŠKY. PROSIM O RADU JAK SE TOHO ZBAVIT A ČIM .DĚKUJI.
mam na hrušni černe tečky a nove vyhonky odumiraji dekuji
Na jabloni Rubín začalo žloutnout a hnědnout listí potřeboval bych poradit co s tím udělat.
listy strumů zasychají.jako by byly spálené ,kroutíse.Zváště u jabloně Jonathán
Prosím jalk je mám ošetřit a čím.
Děkuji
Prosím napište mi co se dělá s oranžovou kůrou na kmeni stromů?