Choroby drobnoplodých rostlin
|1. Americké padlí angreštové
Americké padlí angreštové je choroba způsobená houbou, zavlečenou do Evropy ze Severní Ameriky. Nyní je v SSSR značně rozšířena. Touto chorobou napadený angrešt plodí rok od roku méně. Bobule pokryté padlím opadají buď ještě před dozráním, nebo jsou zcela znehodnoceny. Poškozené výhony se zkrucují a zasychají, růst keře ustává.
Choroba je přenášena výtrusy, které přezimují na výhonech a spadlých plodech. Prvním příznakem choroby je bílý povlak, objevují se na mladých nasazených plodech. Padlí se obvykle vyskytuje za teplého a vlhkého počasí. Za těchto podmínek se tato choroba neobyčejně rychle rozšiřuje. Bílý povlak postupně hnědne, mění se v pevnou hnědou plst, která pokrývá celý povrch plodů. Silně napadené plody opadají.
Způsoby boje
Hlavní ochranou výsadeb angreštu je vyspělá agrotechnika: pravidelný řez keřů, přerytí půdy a usilovný boj proti plevelům. Jen za těchto podmínek může mít chemická metoda boje s touto chorobou kladné výsledky. S postřikem angreštu proti padlí musíme začít záhy na jaře. Před rozpukem pupenů postříkáme angrešty zelenou skalicí (1 kg skalice na 30 l vody). Postřikovat musíme nejen keře, ale i půdu okolo keřů. Na počátku vegetace angreštu postřikujeme opětovně několikrát arseničnanem vápenatým (0,15%):první postřik po rozpuku pupenů, druhý hned po odkvětu, třetí 5 dní po druhém postřiku, čtvrtý 10 dní po třetím. Za vlhkého a teplého počasí se doporučuje pátý postřik, a to 5 dní po čtvrtém.
Na podzim je nutno odstříhat pečlivě všechny výhony napadené padlím. Odstříhané výhony je třeba sebrat a hned spálit.
2. Anthraknosa rybízu
Černému a červenému rybízu působí velké škody choroba, způsobená houbou, zvaná anthraknosa nebo skvrnitost listů. Je rozšířena hlavně v severních oblastech. Při napadení se objevují na listech hnědé skvrny, které se později slévají. Listy žloutnou, svinují se a předčasně opadávají, takže výhony nevyzrávají, které se silně vyčerpají a opožďují ve vzrůstu. Zdrojem infekce jsou spadlé listy, na nichž přezimují výtrusy houby.
Způsoby boje
Nejdůležitějším opatřením v boji proti antraknose rybízu je sběr listů, na nichž houba přezimuje. Je též třeba pečlivě přeorat meziřadí a okopat keře. Ihned po vyrašení pupenů postřikujeme 1% bordeauxskou jíchou. Po 10 dnech postřik opakujeme. Po třetí postřikujeme v době vývoje mladých výhonů.
3. Skvrnitost listů jahodníkových
Listy napadené touto chorobou se pokrývají okrouhlými, bílými skvrnami, které jsou ohraničeny červeným okrajem. Napadené listy zasychají. Kromě listů bývají napadeny i šlahouny a květné stvoly. Zvláště silně se tato choroba rozšiřuje ve vlhkých letech, po sklizni plodů. Choroba velmi zeslabuje rostlinu.
Způsoby boje
Proto skvrnitosti jahodníku postřikujeme 1% bordeauxskou jíchou: dvakrát postřikujeme před sklizní plodů a po třetí hned po sklizni. Při silném napadení se doporučuje po sklizni plodů ihned skosit staré listy, neprodleně je z jahodovny odklidit, zakopat do země nebo spálit.
4. Šedá plíseň jahod
Choroba se vyvíjí v letech příliš vlhkých. Zrající plody se pokrývají šedým povlakem – podhoubím houby, jahody měknou a ztrácejí chuť.
Způsoby boje
Proti této chorobě bojujeme změnou podmínek prostředí. Jahodníku musíme zajistit větší přístup vzduchu a světla. Proto je třeba prosvětlit trsy, podkládat jahody slámou a hoblovačkami. Napadené jahody je nutno pravidelně odklízet z jahodovny, poněvadž jsou zdrojem dalšího šíření této choroby.
Dobrý den, ráda bych požádala o radu. Plody jahod mi napadají drobné housenky. Vůbec netuším co je to za druh škůdce a jak proti němu bojovat. Děkuji