Průmyslové odrůdy černého rybízu

1. Leeův úrodný

Keř je nízký, listy střední velikosti, ostře zoubkaté. Květné hrozny jsou krátké, bobule velké, černé, kulovitého tvaru, kyselé chuti. Slupka je pevná a silná. Plody jsou středně rané, dozrávají současně. Plodnost velká. Tato odrůda je odolná proti mrazům. Ovoce se hodí hlavně k průmyslovému zpracování. Je to průmyslová odrůda všech oblastí.

2. Neapolský černý

Keře jsou rozložité, husté, středních rozměrů. Listy jsou velké a nepravidelně, hrubě zoubkované, hrozny krátké, květy velké a zelenavě červené. Bobule jsou nestejně velké, u stopky větší, černé, kulovité, nakyslé chuti. Slupka je silná. Je to středně raná odrůda a hodí se hlavně k průmyslovému zpracování. Je průmyslovou odrůdou všech oblastí kromě oblastí severních .

3. Boskoopksý obrovský

Keře jsou mohutné, rozložité, listy velké s nepravidelnými zoubky. Hrozny jsou dlouhé, květy velké, jasně purpurověčervené. Bobule jsou velké, černé, kulaté, slupka je tenká. Je to odrůda středně raná s velkou plodností a průměrnou odolností proti mrazu. Pěstuje se jako průmyslová odrůda v oblasti leningradské, smolenské, tamborské, voroněžské, v kraji Krasnodarském a Stavropolském. Doporučuje se k vyzkoušení v oblastech malinisko, moskevské, rjazaňské, tulské a kurské.

4. Davisonův osmý

Keře jsou mohutné. Odrůda vyniká velkou plodností a odolností proti zimě. Plody jsou v dlouhých hroznech, velké, černé, kulovité, vynikají výbornou chutí a obsahují až 10,6% cukru a 2,3% kyselin. Hodí se ke spotřebě jako čerstvé a k průmyslovému zpracování. Plody dozrávají brzy a v hroznu současně. Dozrálé plody se udrží po dlouhou dobu na keři a dají se i dobře uchovat uložením.

5. Goliáš

Keř je mírně rozložený a středně vysoký. Listy jsou pevné, tuhé, s tupými a nepravidelnými zoubky, květy malé a nažloutlé. Bobule jsou středně velké, černé, kulovité a nasládlé chuti. Jejich slupka je tenká, dozrávají pozdě. Plodnost je velká, odolnost proti mrazu průměrná. Plody se hodí k průmyslovému zpracování i ke spotřebě jako čerstvé. Odrůda se doporučuje k vyzkoušení v oblasti leningradské, kalininské, moskevské, rjazaňské, tulské, smolenské, tamborské, kurské, voroněžské, 2.

6. Kentský

Keře jsou silné, mírně rozložené. Listy jsou velké, poněkud ohnuté a středně vrásčité. Hrozny jsou dlouhé, bobule velké, stejné velikosti, nedozrávají současně. Plodností vyniká nad staré průmyslové odrůdy, například nad Leeův úrodný a Neapolský. Má velkou odolnost proti mrazu, dozrává pozdě. Zralé plody se drží dlouho na keři. Hodí se hlavně k průmyslovému zpracování. Je to průmyslová odrůda středních oblastí.

Přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *