Technika umělého křížení

Především se k tomu na mateřské rostlině vybírají květy. Ty musejí být dobře vyvinuté, nepoškozené nemocemi i škůdci a vyrostlé na dobře osluněné straně rostliny.
Vybrané květy se vykastrují, to je odstraní se z nich prašníky nebo celé tyčinky. To se děje proto, aby se květ neopálil vlastním pylem. Tyčinky se odejmou, dokud se poupata ještě nerozevřela.
U poupat se rozevřou korunní plátky a pinsetou se vyštípnou všechny tyčinky. Přitom je nutno postupovat velmi opatrně, abychom nepoškodili pestík, korunní plátky a kalich květu.
Při kastraci v jednom květenství se ponechávají obvykle jen dvě nejvyspělejší a normálně vyvinutá poupata, ostatní se odstraní. Po kastraci se poupata ihned zahalí (izolují) speciálními sáčky z organtýnu (tylu) nebo papíru, aby se nedostal na blizny cizí pyl odjinud.
Pyl otcovské odrůdy se připraví 2 až 3 dny před opálením. K tomu se sbírají poupata, která se teprve začínají rozvíjet, a vyjmout se z nich tyčinky s prašníky. Tyčinky se obvykle vloží do papírových krabiček, ve kterých se ponechají, až úplně uschnou. Potom se pyl přesype do skleněných baněk a uchová se na suchém, avšak nikoliv na slunném místě. Krabičky a baňky se musí vždy přikrývat organtýnem, aby se do nich nedostala cizí pylová zrna.
Za 1 až 2 dny po kastraci přistoupíme k opylení květu mateřské rostliny. Opyluje se nejlépe zrána od 8 do 12 hodin, neboť v tuto dobu bývá obvykle bezvětří. Z kastrovaných květů se na dobu umělého opylování sejmou sáčky (izolátory). Pyl vybrané odrůdy se přenáší přenašečem pylu (trojúhelníkovým kouskem gumy, nasazeným na drátek) na bliznu pestíku kastrovaného květu. Abychom si opylení zajistili, doporučujeme se opakovat je dvakrát v dalším dni až ve 2 dne po prvním opylení.
Při opylování kastrovaných květů je nutno postupovat velmi obezřetně, abychom nepoškodili blizny pestíků, a to takto: přenašeče pylu ponoříme do baňky s pylem, načež se jím zlehka dotkneme blizny pestíku opylovaného květu.
Takto opálené květy je poté nutno opět neprodleně izolovat příslušnými sáčky. Na štítku napíšeme nejprve název mateřské rostliny a pak název otcovské. Izolační sáčky pak již nesejmeme až do úplné vyspělosti a sklizně plodů. Sáčky chrání plody před poškozením nemocemi a škůdci.

Přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *