Čínská slívovitá jabloň

Číňanka má velké množství rozmanitých variet. Velká část je hybridního původu od sibiřské šípkové jabloně. Typická Číňanka má neopadavý květní kalich. Opadavý kalich je charakteristický pro její křížence (hybridy) s jabloní sibiřskou.
Kruté zimy potvrdily, ža Číňanka vyniká největší odolností proti mrazu. Její odolnost proti suchu je také větší než u jiných druhů jabloní. Semena se vyznačují raným a stejnoměrným vzcházením. Její semenáče tvoří bez přesazování rozvětvený kořenový systém, jsou drobného růstu a skýtají velkou sklizeň standardního podnoží v prvním roce. Kmínky semenáčů (podnoží) mají hladkou, tenkou kůru, která se v době očkování dobře odlupuje, takže se ujme vysoké procento oček. Většina kulturních odrůdu jabloní s Číňankou při štěpování dobře srůstá, a pak vyniká bujným růstem, dlouhověkostí a vysokou úrodností.
Pro nedostatek semen nelze zavádět tuto velmi hodnotnou podnož do výroby ve velkém rozsahu. Školky středního pásma a Povolží musejí co nejvíce používat semen této odrůdy k vypěstování podnoží. V matečných semenných výsadbách školek tohoto pásma má zaujímat nejpřednější místo.

Přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *