Příprava výmladkové sadby

Mnohé pravokořenné místní odrůdy višní, sliv, švestek a trnek poskytují dobrou sadbu s kořenových odkopů (podrostu). Než vysadíme tyto odkopky do sadu na trvalé stanoviště, vysadíme je do školky, kde je ponecháme 1 až 2 roky. Ve školce je musíme po krátkou dobu pěstovat, aby se zlepšilo jejich kořání. Proto odebíráme dvouleté odkopky z uznaných matečných stromů, které vynikají odolností proti mrazu a úrodností.
Odkopky dobýváme v sadě na podzim, po opadu listů, a vsadíme je na normální tabuli ve školce brzy na jaře. Při dobývání musíme všemožně dbát o zachování odkopků. Matečné kořeny u nich nesmějí být kratší než 20 až 25 cm. Technika výsadby na normální tabuli školky a jejich ošetřování po výsadbě je stejné jako u podnoží. Přitom nesmíme zapomenout na zkrácení rozvětvení nadzemní části odkopků před výsadbou a na hojné zavlažování po výsadbě. Za 1 – 2 roky jsou odkopky plně způsobilé k výsadbě do sadu.
Odkopky na výsadbu můžeme získat i přímo v sadě. Proto vybíráme 1leté až 2leté, dobře vyvinuté odkopky, které mají nejlepší podmínky světelné, a brzy na jaře je oddělíme od kořenů matečné rostliny. V létě půdu kolem vybraných odkopků pravidelně kypříme, pohnojíme humusem, a je-li sucho, zaléváme. Za 1 až 2 roky jsou odkopky zcela vhodné k přesazení do sadu.

Přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *