Řez na čípek

Na jaře, po roztání většiny sněhu, seřízneme všechny podnože, u kterých se očkování ujalo, zahradnickými nůžkami nebo žabkou 18 až 20 cm nad ujatým ušlechtilým očkem. Zbytek kmínku podnože nazýváme „čípkem“ a vlastní úkon „řezem na čípek“. Při řezu na čípek odstraníme z kmínku podnože všechny větévky a pupeny pod místem očkování i nad ním. Tím zajistíme hojnou výživu a mohutný vzrůst naštěpovaného ušlechtilého očka.
Při řezu podnože necháme čípek proto, abychom k němu přivázali ušlechtilý letorost, vyrůstající z očka, tím zabránili jeho vylomení a dali mu svislý směr.
Seříznuté nadzemní části podnoží odklidíme. Při odřezávání podnoží na čípek odstraníme i obvaz na straně, ležící proti naštěpovanému očku, a to tak, že jej špičkou žabky opatrně rozřízneme. Podle vnějšího vzhledu zjistíme, zda se očko ujalo. Nazelenalá kůra štítku svědčí, že je očko zdravé a že přirostlo, je-li kůra štítku zhnědlá, očko odumřelo. Na podnože, u nichž se naštěpovaná očka neujala, naštěpujeme ještě téhož jara rouby.
Přestože jsme odstranili z podnože pupeny, objevují se na čípku a také pod místem očkování znovu letorosty, a to ze spících pupenů. Proto tyto letorosty po 12 dnech znovu odřízneme, což opakujeme během léta ještě dvakrát až třikrát.

Přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *