Jadernička šafránová

Je to velmi dobrá zimní dezertní odrůda středního pásma RSFSR. Vypěstoval ji I. V. Mičurin oplodněním jižní odrůdy Orleánské renety pylem hybridního semenáče, získaného křížením Zlatnáče anglického s čínskou jabloní (Číňankou). Stromy dosahují nevelkých rozměrů; koruny s rozložitými větvemi jsou kulovitého tvaru. Začínají plodit velmi záhy, ve věku 5 – 6 let. Vyznačuje se velkou odolností proti mrazu. Jadernička šafránová je velmi úrodná odrůda. Dvanáctileté stromy dávají až 200 kg ovoce. plody jsou středně velké, oválně kuželovitého tvaru, pěkně zabarvené; dužnina je pevná, nažloutlé barvy, má navinulou, sladkou, mírně nakyslou, lahodnou chuť s jemnou vůní. Plody dozrávají koncem září. Konzumní zralosti dosahují jablka koncem listopadu. Lze je uchovat do dubna, při čemž své výtečné chuťové vlastnosti a vzhled neztrácejí. Dobře snášejí delší dopravu. Používá se jich čerstvých; při průmyslovém zpracování dávají velmi hodnotné výrobky, zvláště zavařeniny, kompoty, šťávy a sušené produkty.
„Pro její zvláště krásný vzhled a chuťovou hodnotu doporučují tuto odrůdu zejména pro střední, severní a dokonce jižního pásma SSSR jako prvotřídní, zasluhují co nejširšího pěstování a rozšíření v produkčním ovocnářství“. )
Jadernička šafránová je jednou z nejvíce rozšířených mičurinských odrůd. jako hlavní tržní odrůda byla včleněna do standardního sortimentu pro oblasti středního pásma RSFSR, Ukrajiny, Bílé Rusy a v poléhavém tvaru pro severní a východní oblasti

Přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *